Service/meeting: Difference between revisions

Line 33: Line 33:
!scope="row" | Daemon
!scope="row" | Daemon
|{{Code|/etc/init.d/supybot}}
|{{Code|/etc/init.d/supybot}}
|-
!scope="row" | Logrotate
|{{Code|/etc/logrotate.d/supybot}}
|-
|-
!scope="row" | Logs
!scope="row" | Logs
Line 42: Line 39:
!scope="row" | Config
!scope="row" | Config
|{{Code|/srv/supybot/bot.conf}}
|{{Code|/srv/supybot/bot.conf}}
{{Code|/etc/logrotate.d/supybot}}
|-
|-
|}
|}
Line 52: Line 50:
* [http://git.sugarlabs.org/sl-tweaks/supybot-mylogger MyLogger] in {{Code|/srv/supybot/plugins/MyLogger}}<br>Keep IRC logs in MySQL database.
* [http://git.sugarlabs.org/sl-tweaks/supybot-mylogger MyLogger] in {{Code|/srv/supybot/plugins/MyLogger}}<br>Keep IRC logs in MySQL database.
* [http://git.sugarlabs.org/sl-tweaks/supybot-lingvo Lingvo] in {{Code|/srv/supybot/plugins/Lingvo}}<br>Online translation on IRC.
* [http://git.sugarlabs.org/sl-tweaks/supybot-lingvo Lingvo] in {{Code|/srv/supybot/plugins/Lingvo}}<br>Online translation on IRC.
=== Web logs ===
{| class="wikitable"
|-
!scope="row" | Home
|{{Code|/srv/ilbot}}
|-
!scope="row" | Config
|{{Code|/etc/httpd/conf.d/ilbot.conf}}
{{Code|/srv/ilbot/cgi/database.conf}}
|-
!scope="row" | Source
|http://git.sugarlabs.org/sl-tweaks/ilbot
|-
|}


== Upgrade notes ==
== Upgrade notes ==