Math4Team/Resources/Curriculum Chart: Difference between revisions
Tonyforster (talk | contribs) |
Tonyforster (talk | contribs) |
||
| Line 149: | Line 149: | ||
| Solve problems involving proportional relationships, including unit pricing (e.g., four apples cost 80¢, so one apple costs 20¢) and map interpretation (e.g., one inch represents five miles, so two inches represent ten miles). | | Solve problems involving proportional relationships, including unit pricing (e.g., four apples cost 80¢, so one apple costs 20¢) and map interpretation (e.g., one inch represents five miles, so two inches represent ten miles). | ||
| None | | None | ||
| | | Google Maps | ||
|- | |- | ||
| 4.P.6 | | 4.P.6 | ||