Activities/Turtle Art-0.86: Difference between revisions
| Line 140: | Line 140: | ||
{| | {| | ||
|- | |- | ||
| ||number|| | |[[Image:TA-number.svg]]||number|| | ||
|- | |- | ||
|[[Image:TAplus.svg]]||addition||adds two numeric inputs | |[[Image:TAplus.svg]]||addition||adds two numeric inputs | ||
| Line 149: | Line 149: | ||
|- | |- | ||
|[[Image:TAdivision.svg]]||division||divides top numeric input (numerator) by bottom numeric input (denominator) | |[[Image:TAdivision.svg]]||division||divides top numeric input (numerator) by bottom numeric input (denominator) | ||
|- | |||
|[[Image:TA-mod.svg]]||mod|| | |||
|- | |||
|[[Image:TA-sqrt.svg]]||square root|| | |||
|- | |||
|[[Image:TA-and.svg]]||and|| | |||
|- | |||
|[[Image:TA-or.svg]]||or|| | |||
|- | |||
|[[Image:TA-not.svg]]||not|| | |||
|- | |||
|[[Image:TA-print.svg]]||print|| | |||
|} | |} | ||