Jsang1
Joined 20 March 2009
| Line 16: | Line 16: | ||
===Project=== | ===Project=== | ||
<Placeholder> | <Placeholder> | ||
===4th Grade Math Topics=== | |||
4.P.5 Solve problems involving proportional relationships, including unit pricing (e.g., four apples cost 80¢, so one apple costs 20¢) and map interpretation (e.g., one inch represents five miles, so two inches represent ten miles). | |||
4.P.6 Determine how change in one variable relates to a change in a second variable, e.g., input-output tables. | |||
4.M.1 Demonstrate an understanding of such attributes as length, area, weight, and volume, and select the appropriate type of unit for measuring each attribute. | |||